Kontakty
28. júla 2023

Zlaté medaily z IYPT v Pakistane
IYPT (International Young Physicists Tournament – Medzinárodný turnaj mladých fyzikov) je fyzikálna súťaž konajúca sa každý rok. Jej 36. ročník sa uskutočnil 18. – 25. júla 2023 v pakistanskom meste Murree. Družstvo Slovenska, v ktorom boli aj naši študenti septimy Upgrades Alex Omelka a Viktor Csontos, tam získalo zlaté medaily. Je to mimoriadny úspech, ktorý bol výsledkom ich celoročnej práce. A ako vidia svoj úspech oni?

Začiatkom augusta 2022 bolo zadných 17 fyzikálnych problémov z rôznych oblastí fyziky, v ktorých bolo treba pozorovať a vysvetliť rôzne zaujímavé javy. Na krúžku TMF tieto javy skúmame, robíme potrebné pokusy a snažíme sa vypracovať teóriu, ktorá ich popisuje nielen kvalitatívne, ale aj kvantitatívne. Na začiatku školského roka si obvykle každý z nás vyberie jeden problém, na ktorom pracuje až do krajského kola, kde prezentuje svoje, resp. naše riešenie. To sa koná vo februári.
V uplynulom školskom roku tím 1. súkromného gymnázia v Bratislave krajské kolo vyhral. Následne, koncom apríla, sa konalo celoštátne kolo, na ktoré treba okrem lepšie prepracovaných úloh z krajského kola spracovať ešte aj ďalšie. Po celoštátnom kole sa vyberie približne pätnásť súťažiacich, ktorí následne bojujú o postup do medzinárodného kola. Tu sa nám podarilo presadiť sa a dostali sme sa do tímu Slovenska.
Od začiatku sme samozrejme dúfali, že sa dostaneme do Pakistanu do medzinárodného kola, ale nikdy sa nám ani nesnívalo, že by sme ho dokonca aj vyhrali. Výberové sústredenie sa konalo začiatkom júna, a myslím si, že sme podali slušný výkon, ktorý nám následne zabezpečil účasť na IYPT.
Odkedy sme zistili, že budeme pokračovať na svetovom kole, stalo sa našou prioritou naďalej pracovať na jednotlivých úlohách – každý deň sme úlohám venovali hodiny práce, či už išlo o robenie pokusov, prezentácií, alebo prípravu a naštudovanie príslušnej teórie. Pritom nám veľmi pomohli aj naši konzultanti, z ktorých dvaja sú úspešnými absolventmi nášho gymnázia: Natália Ružičková a Samuel Plesník. Ešte aj keď sme odlietali, tak sme na letisku aj v lietadle stále pracovali na našich úlohách. Keď prišlo prvé súťažné kolo, hovorím asi za všetkých, boli sme vo veľkom strese, ale turnaj sa nám podarilo otvoriť veľmi dobre, keď sme po prvom kole skončili na štvrtom mieste. Ako nasledovali ďalšie kolá, darilo sa nám držať sa celý čas na prvých troch priečkach. Posledné výberové kolo bolo naše najlepšie a zaistilo nám postup do finále spolu s Poľskom a Thajskom. Postup do finále znamenal automaticky zlatú medailu, výsledok, ktorý mnohonásobne presiahol naše očakávania.

Alex Omelka, Upgrades


Externý odkaz: https://fmph.uniba.sk/detail-novinky/back_to_page/fakulta-matematiky-fyziky-a-informatiky-uk/article/slovenski-stredoskolaci-priniesli-zlato-z-pakistanu

Shape Shape Shape Shape Shape
Ďalšie novinky
Image
22
sep
2023
Študentské voľby do NR SR
Na škole už prebehli simulované voľby do NR SR, ktoré organizovali triedy Voices a Jays....
Image
5
sep
2023
Otvorenie šk. roka 2023/2024
Školský rok 2023/2024 je v poradí už tridsiaty druhý. Dnes sme privítali 1. BEES, ktorú...
Image
29
jún
2023
Jazykovo-poznávacie pobyty v Írsku
Triedy 7. Team a sekunda Keepers sa vrátili z jazykovo-poznávacieho pobytu v írskych mestách Galway...