2% Mravenisko Kontakty
2. februára 2024

Inšpiráciu čerpáme od najlepších alebo čo sme zažili v CERN-e.

Väčšina našich žiakov posledných dvoch ročníkov gymnázia si vybrala prírodovedné zameranie, preto sme sa rozhodli povzbudiť ich na ich profesionálnej ceste exkurziou do centra časticovej fyziky CERN vo Švajčiarsku. Navštíviť toto centrum, vidieť pracoviská napojené na urýchľovač LHC, mať možnosť komunikovať s fyzikmi z rôznych krajín a vnímať ich nadšenie pre vedeckú prácu je tou správnou motiváciou na ďalšie štúdium.

Oficiálnym trojhodinovým programom, ktorý nám CERN poskytol, bola návšteva CERN Control Centre a kryogénneho testovacieho pracoviska SM18, kde testujú supravodivé magnety. Bolo to veľmi zaujímavé a skvelé bolo aj komunikovať s pracovníkmi, ktorí nás sprevádzali. Prečo však dostala naša exkurzia úplne inú dimenziu, boli prednášky slovenských vedcov a návšteva experimentu NA62. K tomuto pracovisku sme išli po Route Heisenberg, tak si nie sme úplne istí, či sme tam boli, alebo neboli, ale máme odtiaľ fotografie. Tento experiment je napojený na urýchľovač SPS a jeho úlohou je štúdium zriedkavých rozpadov kaónov, ktorými fyzici overujú niektoré predikcie štandardného modelu. Sme vďační nášmu absolventovi z triedy Pilots Zdenkovi Hívešovi za sprevádzanie po pracoviskách CERN-u. Študentom poskytol nielen odborné odpovede na ich otázky, ale ukázal im aj cestu, ako sa na takéto špičkové pracovisko dá prepracovať serióznym štúdiom.

V oddychových častiach programu našej cesty sme spoznali čarovné a zaujímavé mestá Anecy, Ženeva,  Lausanne, či Montreax a čerešničkou bol hrad Chillon.

Shape Shape Shape Shape Shape
Ďalšie novinky
Image
14
feb
2024
Olympiáda v ANJ update
Olympiáda v anglickom jazyku je výročná súťaž, ktorá motivuje a odmeňuje tých najúspešnejších študentov škôl,...
Image
8
feb
2024
Hviezdoslavov Kubín
Aj v tomto školskom roku sa uskutočnilo školské kolo recitačnej prehliadky Hviezdoslavov Kubín. Víťazi triednych...
Image
31
jan
2024
Zverinec 2
Milí čitatelia, priatelia, fanúšikovia, na začiatku kalendárneho roka 2024 k vám prichádza druhé číslo Zverinca,...