Kontakty
2. februára 2024

Inšpiráciu čerpáme od najlepších alebo čo sme zažili v CERN-e.

Väčšina našich žiakov posledných dvoch ročníkov gymnázia si vybrala prírodovedné zameranie, preto sme sa rozhodli povzbudiť ich na ich profesionálnej ceste exkurziou do centra časticovej fyziky CERN vo Švajčiarsku. Navštíviť toto centrum, vidieť pracoviská napojené na urýchľovač LHC, mať možnosť komunikovať s fyzikmi z rôznych krajín a vnímať ich nadšenie pre vedeckú prácu je tou správnou motiváciou na ďalšie štúdium.

Oficiálnym trojhodinovým programom, ktorý nám CERN poskytol, bola návšteva CERN Control Centre a kryogénneho testovacieho pracoviska SM18, kde testujú supravodivé magnety. Bolo to veľmi zaujímavé a skvelé bolo aj komunikovať s pracovníkmi, ktorí nás sprevádzali. Prečo však dostala naša exkurzia úplne inú dimenziu, boli prednášky slovenských vedcov a návšteva experimentu NA62. K tomuto pracovisku sme išli po Route Heisenberg, tak si nie sme úplne istí, či sme tam boli, alebo neboli, ale máme odtiaľ fotografie. Tento experiment je napojený na urýchľovač SPS a jeho úlohou je štúdium zriedkavých rozpadov kaónov, ktorými fyzici overujú niektoré predikcie štandardného modelu. Sme vďační nášmu absolventovi z triedy Pilots Zdenkovi Hívešovi za sprevádzanie po pracoviskách CERN-u. Študentom poskytol nielen odborné odpovede na ich otázky, ale ukázal im aj cestu, ako sa na takéto špičkové pracovisko dá prepracovať serióznym štúdiom.

V oddychových častiach programu našej cesty sme spoznali čarovné a zaujímavé mestá Anecy, Ženeva,  Lausanne, či Montreax a čerešničkou bol hrad Chillon.

Shape Shape Shape Shape Shape
Ďalšie novinky
Image
14
jún
2024
Úspechy v dejepisnej a geografickej olympiáde
Rok sa s rokom stretol a my sme opäť s radosťou ocenili úspešných riešiteľov v dejepisnej...
Image
11
jún
2024
1SG Trojboj
Tento školský rok sme obnovili našu školskú športovú súťaž – Trojboj.  Žiaci si zmerali sily...
Image
31
máj
2024
MDD 2024
Oslava MDD na 2. stupni našej ZŠ a malého gymnázia prebehla vo štvrtkové dopoludnie v...